Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Napisane przez gru 20, 2013 Prawo pracy |

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy bywa uzasadnioną i uczciwą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, o ile zasadność takiego wypowiedzenia zostanie w odpowiedni sposób potwierdzona. Oznacza to, że należy określić, czy faktycznie przyczyna, która według oświadczenia pracodawcy jest powodem rozwiązania umowy o pracę, jest prawdziwa.

Zafałszowanie takiej przyczyny, a więc pozorna likwidacja stanowiska pracy, to sytuacja, w której stanowisko pracy jest likwidowane jedynie formalnie. Oznacza to, że dane stanowisko zostaje zlikwidowane, a na jego miejsce zostaje utworzone inne, które jednak obejmuje takie same obowiązki, jak to poprzednie, jeśli chodzi o kluczowe kwestie. Sprawę pozornej likwidacji stanowiska pracy można porównać z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2007 r., I PK 92/07.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obowiązki dotychczas wykonywane przez osobę na likwidowanym stanowisku pracy zostaną przekazane innym, zatrudnionym już osobom, obejmującym inne stanowiska, a także, gdy obowiązki te wykonywać będzie osoba, która nie jest związana z pracodawcą stosunkiem pracy (por. wyroki SN z dnia 12 lipca 2001 r., I PKN 541/00, OSNP 2003 nr 11, poz. 269 oraz z dnia 12 grudnia 2001 r., I PKN 733/00, OSNP 2003 nr 23, poz. 569).

Z pozorną likwidacją stanowiska pracy nie mamy styczności wówczas, gdy likwidacja ta jest rzeczywista, a więc na dane miejsce nie zostanie zatrudniona inna osoba, wykonująca takie same kluczowe obowiązki; dopuszczalne jest natomiast przekazanie obowiązków pracownikom już zatrudnionym na innych stanowiskach bądź zlecenie ich wykonania podmiotom zewnętrznym, nie związanym z pracodawcą stosunkiem pracy.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>